BloGalaxia

Blog > Komentarze do wpisu

Kirchner chce być drugim Chavezem ?

Tak przynajmniej twierdzą dziennikarze argentyńskiego tygodnika Noticias – ich zdaniem Nestor Kirchner, były prezydent, mąż aktualnej prezydent i prawdopodobny kandydat w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, otoczył się doradcami nie kryjącymi swej admiracji wobec, nie tyle ideologii wenezuelskiego prezydenta, co jego zdolności utrzymywania się przy władzy. Jeden z nich, politolog i – jak sam się określa – „były marksista” Ernesto Laclau otwarcie przyznał w rozmowie z tygodnikiem: „Potrzebne są slogany i symbole obnażające radykalny podział społeczeństwa, działania będące krystalizacją populizmu”.

Według tych kirchnerowskich zauszników jedyną szansą na sukces w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest doprowadzenie do jak największej polaryzacji argentyńskiego społeczeństwa, nieustanne wzniecanie wewnętrznych konfliktów i napięć i rozdrapywanie już zagojonych ran.

Proponowane metody są żywcem importowane z Wenezueli – okupowanie ulic przez zwolenników reżimu, przyzwolenie na działanie nierespektujących prawa bojówek, walka z prasą i Kościołem, kupowanie politycznych sojuszników, korupcja jako program lojalnościowy.

Nestor Kirchner jak Hugo Chavez

Metody to dość radykalne, ale i stawka przyszłorocznych wyborów jest – jak zauważa tygodnik – bardzo wysoka – zachowanie klanowej władzy, bądź... proces i więzienie. Kirchnerowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat stali się z prowincjonalnych polityków, jedną z najbogatszych rodzin w Argentynie. Całkiem oficjalnie są właścicielami dziesiątek firm, nieruchomości i hoteli. W ostatniej deklaracji majątkowej sami oszacowali swój stan posiadania na ponad 8,5 miliona euro – suma, której w żaden sposób nie da się wytłumaczyć ich oficjalnymi zarobkami. I która nie obejmuje, oczywiście, dóbr oficjalnie należących do najbliższej rodziny, np. siostry Nestora (też w rządzie na ministerialnym stanowisku), oraz dwójki ich dorosłych już dzieci.

Zdaniem lokalnej prasy to wszystko , te zadeklarowane i oficjalne bogactwo, choć i tak niewytłumaczalne, to jednak tylko tylko czubek góry lodowej. Bo prawdziwe finansowe imperium Kirchnerów jest poukrywane za nazwiskami zaufanych i dyskretnych współpracowników, czy nazwami spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Eduardo Duhalde, poprzednik Nestora Kirchnera na prezydenckim fotelu i członek tej samej peronistycznej partii, zaapelował niedawno do Argentyńczyków o czujność, bo – jak się wyraził – „Kirchnerowie ukraść mogą nawet Casa Rosada”, czyli znajdujący się w centrum Buenos Aires pałac prezydencki...


>Technorati tags: , , , , .
>Blogalaxia tags:
, , , , .

wtorek, 07 września 2010, tierralatina
Blog Podróż na Południe serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej i Karaibów do odwiedzania tierralatina.pl - najlepszego w Polsce serwisu internetowego poświęconego wyłącznie temu, tak pasjonującemu, fragmentowi świata. A także do dyskusji na towarzyszącym mu forum.

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/09/08 08:49:47
No niezła zagrywka "pod ciemny lud" - potężny latyfundysta w roli "zbawiciela" biedoty, no widzę że latyfundyści z Argentyny dobrze odrobili lekcję z Wenezueli. Chawez realnie zagroził interesom latyfundystów więc ich koledzy z Argentyny postanowili wystawić atrapę w postaci Kirchnera, jest tylko pytanie czy biedota argentyńska da się na to nabrać?
-
2010/09/08 15:50:25
Rodzina Cháveza też już się zalicza do największych posiadaczy ziemskich w Wenezueli. Pół (jeśli nie więcej) stanu Barinas do nich należy. W przeciwieństwie do Kirchnerów on ma wciąż czelność twierdzić, że nie posiada nic.
-
2010/10/27 18:31:37
Cóż już nie będzie miał tej szansy....
-
2010/12/02 07:00:21
@brysio76: I dzieki Bogu! :)
-
Gość: Martin M., *.186-125-36.telecom.net.ar
2010/12/28 14:54:50
Złodziej, bandyta i mafiozo. Jak to dobrze, że zdechł. Teraz jeszcze ta idiotka jego żona powinna jak najszybciej wykorkować.
-
2013/03/05 12:09:59
Czemu nie byle by nadal był to raj podatkowy :). Jak widzę
druk pit 37 2012 obowiązujący w naszym kraju to z miejsca przeniósłbym swoją działalność do jednego z takich państw.