BloGalaxia

Blog > Komentarze do wpisu

Grypa nie wybiera

Mowa oczywiście o grypie wywoływanej przez nową odmianę wirusa A (H1N1), wciąż błędnie zwaną przez niektórych świńską. -Pandemia, jak widać, nie dyskryminuje i może dotknąć wszystkich. Jestem kolejnym chorym w tym kraju i jak wszyscy zastosuję się do poleceń władz sanitarnych. – tymi słowami prezydent Kostraryki, Oscar Arias, powiadomił w tym tygodniu, że zdiagnozowano u niego tą chorobę.

Oscar Arias - Prezydent Kostaryki

Kostarykański prezydent stał się tym samym pierwszą na świecie głową państwa zakażoną wirusem A (H1N1). Arias, który w 1987 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za swój udział w negocjacjach, które doprowadziły do zakończenia serii zbrojnych konfliktów w Ameryce Środkowej, skarżył się na silny ból głowy i gardła, oraz gorączkę. Lekarze, po przeprowadzeniu badań i analiz nie mieli wątpliwości – to nowa grypa.

Zgodnie z ich zaleceniami prezydent pozostanie przez co najmniej tydzień w domu i z ministrami swojego rządu komunikować się będzie wyłącznie telefonicznie. Ariasowi od razu zaaplikowano też oczywiście słynne Tamiflu, najskuteczniejszy jak dotąd lek osłabiający działanie grypowego wirusa. I choć, póki co, choroba przebiega u Ariasa bez komplikacji, znajduje się on pod bardzo ścisłą medyczną kontrolą. Lekarze nie wykluczają bowiem, że prezydencka grypa może się, mimo wszystko, skomplikować – nowy wirus jest bowiem szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na inne problemy zrowotne. 68-letni przywódca Kostaryki jest tymczasem astmatykiem.

Kierowanie pracami rządu przez telefon nie powinno być dla Oscara Ariasa zbyt wielkim problemem. Zwłaszcza po tym jak w ubiegłym roku przez miesiąc musiał komunikować się ze swym otoczeniem, w tym także z ministrami, wyłącznie na piśmie. Lekarze wykryli wówczas u niego guzek na strunach głosowych i w ramach terapii zakazali mu m.in. mówić przez 30 dni.

Kostaryka jest najbardziej dotkniętym nową odmianą grypy państwem Ameryki Środkowej. Zdiagnozowano ją tam u 865 osób, z których 28 zmarło. W całej Ameryce Łacińskiej w grypowej klasyfikacji niezmiennie prowadzi Argentyna. Najnowszy komunikat tamtejszego ministerstwa zdrowia mówi już o blisko 800 tysiącach chorych i co najmniej 404 przypadkach śmiertelnych.

Specjaliści przewidują jednak, że Argentyną już wkrótce wyprzedzić może Brazylia, gdzie wywołana wirusem A (H1N1) epidemia dopiero zaczyna się rozwijać, a już zanotowano 192, wywołane przez grypę, zgony. Symulacje ministerstwa zdrowia w Brasilii sugerują, że w najbliższych tygodniach zachorować tam może do ponad 60. milionów osób, z których u aż 4 milionów wystąpią komplikacje wymagające hospitalizacji.

Epidemiolodzy boją się, że wirus A (H1N1) może okazać się szczególnie niebezpieczny dla zamieszkujących Amazonię Indian, którzy nie dość że mają obniżoną odporność na choroby wirusowe, to w dodatku częściej niż reszta populacji cierpią na chroniczne choroby typu cukrzyca, czy choroby krążenia.

Pozarządowa organizacja Survival, starająca się pomagać ludom tubylczym na całym świecie, ujawniła wczoraj, że pierwsze przypadki zachorowań na grypę wywołaną nową odmianą wirusa zanotowano u indian Matsigenka, zamieszkujących brzegi rzeki Urubamba w peruwiańskiej Amazonii. Tamtejsze władze sanitarne potwierdziły tą wiadomość, dodając, że grupa siedmiu chorych Matsigenka została już odizolowana, odpowiada dobrze na kurację Tamiflu, a pozostali są pod stałą kontrolą lekarzy.

P.S.: Przypominam o językowej zagadce! Wciąż nikt nawet się nie zbliżył do poprawnej odpowiedzi!


>Technorati tags: , , , , , , , , .
>Blogalaxia tags:
, , , , , , , , .

piątek, 14 sierpnia 2009, tierralatina
Blog Podróż na Południe serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej i Karaibów do odwiedzania tierralatina.pl - najlepszego w Polsce serwisu internetowego poświęconego wyłącznie temu, tak pasjonującemu, fragmentowi świata. A także do dyskusji na towarzyszącym mu forum.

Polecane wpisy

  • Nowa Ziemia zaprasza!

    Wszystkich, którzy czytali wpisy pojawiające się tu, sporadycznie, w ostatnich latach, zapraszam zupełnie do siebie, czyli na NOWĄ ZIEMIĘ . Tutaj, na Podróży na

  • Lufthansa się rehabilituje

    Nie wiem, czy w polskim oddziale Lufthansy ktoś monitoruje co o tej firmie pisze się w blogosferze i natknął się na moje niedawne narzekania na promocję , któr

  • Cejrowski prostuje. Kręcąc jeszcze bardziej.

    Kiedy odpowiesz Cejrowskiemu? – to pytanie powtarza sie nieustannie w mailach i rozmowach, od czasu gdy w lutym tego roku, Wojciech Cejrowski - podróżni

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Epidemia wśród prezydentów? z Podróż na Południe
Kolumbijski prezydent Alvaro Uribe jest chory na grypę wywoływaną przez wirusa A H1N1 8211 oficjalnie poinformował jego rzecznik, César Mauricio Velásquez . Wirus został formalnie zidentyfikowany w laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia w ... »
Wysłany 2009/08/31 00:58:23
Komentarze
Gość: trucutu, *.icpnet.pl
2009/08/15 11:41:09
prawdopodobnie nie Tamiflu a Relenza jest obecnie najskuteczniejszym lekiem na grypę, z powodu powszechnego stosowania Tamiflu wirusy staja się coraz bardziej na niego oporne, niestety Relenza raczej nie pomoże prezydentowi Kostaryki, bo jest lekiem wziewnym, co przy astmie może wykluczyć jej stosowanie. Może jakaś wskazówka co do zagadki, bo pójdę na łatwiznę i zapytam zaraz Argentynki ;-)
-
Gość: Newking, *.zone11.bethere.co.uk
2009/09/21 11:33:20
Choroba zwana grypa była od wieków i będzie. Atakuje organizm osłabiony, wyczerpany. Niestety firmy farmaceutyczne nie ogłaszają prawdziwego sposobu infekcji grypy. W telewizji, na zdjęciach widzimy jak pielęgniarze chodzą w maskach ochronnych co sugeruję że infekcję możemy dostać poprzez usta. Faktem jest, że choroba rozsiewana jest drogą kropelkową poprzez kaszel, kichnięcie, oddech. Ale infekcję otrzymujemy poprzez uszy! Rozwija się w małżowinie usznej infekując całe ciało. Dlatego jak dostajemy grypę czujemy ból gardła, niektórzy ból uszu i głowy, osłabienie. Dzięki tej ukrytej informacji, wszyscy mogą być zarażeni. Szukacie jakiegoś super lekarstwa przeciw grypie, moja babcia miała jeden idealny sposób który stosuję dla moich dzieci, żony i mnie samego. a jest to woda utleniona! Jak to działa: W początkowej fazie choroby gdy tylko odczuwamy jej pierwsze objawy zalewamy uszy woda utleniona 3%. Jeżeli mamy infekcję, woda utleniona w uchu zacznie się burzyć, pienić. Czekamy aż woda przestanie się pienić. Może to potrwać nawet kilkanaście minut!! Po kilku godzinach objawy grypy powinny zniknąć. Oczywiście potrzebujemy też w tym czasie odpoczynku, by organizm nasz mógł się zregenerować i nie nastąpiły infekcje innych chorób. No bo przecież wiemy, że najbardziej niebezpieczne są infekcje innych chorób po przebytej grypie. Ten sposób z powodzeniem możemy stosować nawet dla niemowląt! Jakiekolwiek komentarze mile widziane.