BloGalaxia

Blog > Komentarze do wpisu

Wyimaginowane wizy do Paragwaju

To sprawa, która powraca jak bumerang. Namolnie i z uporem. Na internetowych forach, tutaj na blogu, w prywatnych rozmowach, w mailach... Nie jestem w stanie przypomnieć sobie, ile już razy odpowiadałem na pytania w stylu “gdzie można załatwić paragwajską wizę?”, albo “ile kosztuje wiza do Paragwaju?

To może zacznę od odpowiedzi na to ostatnie pytanie - turystyczna, jednokrotna wiza do Paragwaju kosztuje 45 dolarów. Sęk w tym, że my Polacy… jej nie potrzebujemy! I to już od kilku dobrych lat. Dlatego też zawsze bardzo się dziwiłem, dlaczego problem wiz do Paragwaju tak często powraca. I to w dodatku problem wyimaginowany. Parwie nikt już się nie pyta o wizy do Chile, Brazylii, czy Argentyny. Polscy podróżnicy najwyraźniej przyswoili już sobie, że te i wiele innych latynoskich krajów odwiedzać możemy bezwizowo. Tylko ten Paragwaj wciąż i ciągle budzi wątpliwości. Dlaczego?

Tą zagadkę wyjaśnił mi niedawno Łoś Podróżnik alias Jan Kulczyk, czyli Łukasz Olczyk, który - choć wytrawny podróżnik - także miał co do paragwajskiej wizy wątpliwości. Okazuje się, że informacja o obowiązku posiadania wiz do Paragwaju znajduje się w przewodniku Pascala po Ameryce Łacińskiej. Powiedzmy więc sobie raz a dobrze – Pascal kłamie. DO PARAGWAJU JEŹDZIMY BEZ WIZ.

Dobrze, dobrze… ktoś słusznie może zaoponować… Dlaczego mamy wierzyć jakiemuś tam Tierralatinie (to ja!), a nie poważnemu – mogłoby się wydawać – przewodnikowi? I w sumie racja - to że kilkakrotnie byłem w Paragwaju i nigdy nikt mnie się o wizę nie pytał, nie musi każdego przekonywać…

Sięgnijmy więc do źródeł. Tych jak najbardziej oficjalnych. Zacznijmy od poradnika “Polak za granicą” jaki na swoich internetowych stronach oferuje nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaglądamy pod hasło Paragwaj i co widzimy? Jak byk jest tam napisane: “Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych.”.

Jak mniemam nie wszyscy jednak są jeszcze przekonani. I jestem w stanie to zrozumieć. Wszak nasze MSZ w ostatnich miesiącach straciło trochę swą wiarygodność. I nie mówie tu tylko o dziwnej polityce kadrowej, czy żenujących sympatiach dyplomatycznego kierownictwa tzw. IV RP. Nie, naszemu MSZ zdarza się też niestety ostatnio wprowadzać nas w błąd w sprawach wizowych. Więc może jest też także w przypadku Paragwaju?

Nie pozostaje więc nam nic innego, jak sprawdzić w źródle najgłębszym i najczystrzym. Czyli w samym Paragwaju. Kto jak kto, ale tamtejsze MSZ musi wiedzieć komu zezwala na wjazd bez wizy, prawda? Strona ministerstwa jest tutaj. W lewym menu wybieramy Servicios Consulares, a następnie klikamy w Visas. I tam zdumionym oczom np. redaktorów z Pascala ukazać się powinna tabela zatytułowana: Países con exoneración de visas mediante acuerdos bilaterales suscritos por el Paraguay en materia de "Supresión de Visas". Czyli nic innego jak lista państw, których obywatele wiz do Paragwaju nie potrzebują. Lista liczy 47 pozycji. Na 38. znajduje się Polonia. To właśnie my. Mam nadzieję, że tym razem rozwiałem wszelkie wątpliwości…

A jeśli ktoś nadal jest nieprzekonany to już nic nie mogę poradzić. Nie pozostaje mu nic innego jak zgłosić się gdzieś do paragwajskiego konsulatu i przekonać pracowników, że wiza jest konieczna. Znam takich Polaków, którym się to udało! Paragwajczycy musieli zacierać ręce. Zawsze to kolejne 45 dolarów w kasie… :)

Reasumującw Ameryce Południowej turystyczne wizy są od polskich obywateli wymagane tylko w Kolumbii, Gujanie i Surinamie. Zaś do Gujany francuskiej podróżować możemy tylko z dowodem osobistym! Bo to przecież Unia Europejska. Poważnie!


>Technorati tags: , , , , .
>Blogalaxia tags: , , , .
piątek, 03 sierpnia 2007, tierralatina
Blog Podróż na Południe serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej i Karaibów do odwiedzania tierralatina.pl - najlepszego w Polsce serwisu internetowego poświęconego wyłącznie temu, tak pasjonującemu, fragmentowi świata. A także do dyskusji na towarzyszącym mu forum.

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/08/04 15:55:29
Proszę zajrzyj na pocztę.
-
katherinespiegel
2007/08/05 01:19:16
O, nareszcie komentarze działają... Wczoraj próbowałam wkleić swój, ale nie chciał mi się wyświetlić obrazkowy kod :/

A napisałam wczoraj o Pascalach... że masz rację- Pascale kłamią. Mnie ostatnio okłamał na przykład Pascal po Turcji. Tyle że wciąż nie wyobrażam sobie moich eskapad bez Pascala- bądź co bądź to dość fajne i ciekawe kompendium o danym obszarze. A niektóre Pascale zawierają dodatkowo mini słowniki. Informacji jest mnóstwo, a jedyne, czego mi brakuje, to zdjęcia. Tyle że wtedy Pascal byłby jeszcze grubszy i jeszcze droższy...
-
tierralatina
2007/08/05 12:01:17
katherinespiegel@ Ja z Pascalem do czynienia mialem raz, dawno temu. I bylo to doswiadczenie tak zle, ze nigdy wiecej nie wzialem tego przewodnika do reki. Najczesciej korzystam z Lonely Planet i francuskiego Guide de Routard.
-
tierralatina
2007/08/05 12:02:06
@cito: Juz zagladam!
-
2007/08/06 22:24:14
Pojde dalej i podam dokladna date dekretu prezydenta Paragwaju o zniesieniu wiz m.in. dla Polski - 28 grudnia 2004 r. Wiem, bo czytalam :-).
-
katherinespiegel
2007/08/07 18:48:39
O Lonely Planet słyszałam wiele dobrego, zresztą obydwie serie są mi znane. Niestety... nie są aż tak popularne w Polsce jak Pascale, w związku z czym trudno je czasem dostać...
-
Gość: , *.aster.pl
2007/08/13 11:35:18
Czytalem, ze bodajze od kwietnia br. z krajow Ameryki Lacinskiej potrzebujemy wiz takze - niestety - do Boliwii. Czy to prawda?
-
tierralatina
2007/08/13 11:37:27
-
Gość: gregorio, 95.17.178.*
2009/12/10 22:48:41
Czesc.Moja mujer jest paragwajka.Mieszkamy w Hiszpanii.W 2006 i 2009 bylismy w Paragwaju i nikt nie pytal mnie o wize.Pozdrawiam.
-
2011/03/03 23:55:55
Witam ! jak to miło jest podruzować ! nieznając języków obcych cały czas się szwendam po świecie , i jest OK dopiero wruciłem z SYRJI . Powiem w prost , bardzo bym chciał się wybrać na drugą pułkule do Paragwaju ! ciekawy jestem jak tam jest ,jak ludzie żyją ? Pozdrawiam