BloGalaxia

Blog > Komentarze do wpisu

Walka z inflacją w Wenezueli. Rewolucyjna oczywiście...

Inflacja w Wenezueli osiągnęła w minionym roku 17 proc. i była największa na latynoamerykańskim kontynencie. Dla rewolucyjnego prezydenta Hugo Cháveza nie oznacza to jednak, że jego rząd ręcznie sterując gospodarką popełnia jakiekolwiek błędy. Przeciwnie – winny jest... sposób liczenia inflacji. Prezydent ogłosił w ubiegłym tygodniu, że Centralny Bank Wenezueli wprowadzi w tym roku nowy system ewaluacji inflacji „który doprowadzi do jej zmniejszenia”. Za to chyba należy się Nobel z ekonomii...

Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że obecnie na czarnym rynku w Caracas dolar kosztuje już 3900 boliwarów. I Wenezuelczycy chodzą z coraz większymi zwitkami banknotów narzekając, że ich nardowa waluta jest coraz słabsza. No więc rząd postanowił ją „wzmocnić”. Decyzja już zapadła – 1 stycznia przyszłego roku wprowadzony zostanie „silny boliwar”. Jak? Obcinając zera oczywiście. Trzy. 1000 aktualnych boliwarów stanie się wówczas jednym boliwarem. Prezes Banku Centralnego Wenezueli, Gastón Parra Luzardo, ujawnił wczoraj w wywiadzie udzielonym prywatnej telewizji Venevisión, że już są drukowane nowe banknoty i tłoczone nowe monety.

Parra Luzardo zdradził nawet, że w przyszłym roku wprowadzone zostaną monety o aż 7 nominałach: 1 centyma, 5 centymów, 10 centymów, 12,5 centymów, 25 centymów, 50 centymów i 1 boliwara. Banknoty będą zaś mieć nominały: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 boliwarów. Jako dowód, że nowy boliwar będzie silny szef banku centralnego zapewnił, że 1 stycznia przyszłego roku dolar równoważny będzie 2,15 boliwarom. Chodzi oczywiście o kurs oficjalny, który obecnie wynosi 2150 boliwarów i jest czystą fikcją – zwykły Wenezuelczyk może po nim jedynie sprzedać amerykańską walutę. Aby ją zakupić musi wcześniej uzyskać zgodę specjalnej Komisji Administracji Dewizami. Komisja wydaje te zgody jedynie w ściśle określonych okolicznościach i w granicach urzędowo określonych i śmiesznie niskich limitów (np. maksymalnie 600 dolarów rocznie w gotówce na zagraniczne podróże). Komisja ta określa również limity transakcji dokonywanych za pośrednictwem kart kredytowych. Mówiąc krótko w Wenezueli można obecnie mieć pieniądze, ale to organy rządowe decydują ile ich można ich wydać. Nic więc dziwnego, że wszyscy bogaci Wenezuelczycy trzymają swe oszczędności w bankach poza granicami swego kraju!

Una locha czyli 12,5 centymow

Awers i rewers monety o wartości 12,5 centymów z 1969 roku.

Wracając do denominacji. Zaskakiwać może moneta o nominale 12,5 centymów. Dla Wenezuelczyków to jednak nie będzie nowość – taki sam nominał był w minionym stuleciu używany przez długie lata. Wynika on z kolejnych reform dość skomplikowanego systemu monetarnego odziedziczonego po hiszpańskich kolonizatorach. Dlatego też niemal każdy nominał ma w Wenezueli swoją zwyczajową nazwę. Nikt nigdy nie mówił „dwanaście i pół centyma” – dla Wenezuelczyka zawsze była to popularna „locha”. Inne popularne nazwy poszczególnych nominałów to:

  • 5 centymów – una puya, un churupo, un huevo albo un centavo
  • 25 centymów – un medio, bądź – zdrobniale – un mediecito
  • 50 centymów – un real

Oczywiście nie muszę wspominać, że obcięcie zer obetnie też inflacje. Zapewnił o tym prezydent Chávez. A jeśli ktoś śmie w to wątpić to oznacza, że jest wrogiem rewolucji. A jeśli jest wrogiem rewolucji to na pewno opłacany jest przez CIA... Rewolucyjna logika jest jak widać bardzo prosta. Ekonomia też. Inflacja zatrzymuje się, bo prezydent sobie tego życzy...


>Technorati tags: , , , , , .
>Blogalaxia tags: , , , , , , , .
czwartek, 15 marca 2007, tierralatina
Blog Podróż na Południe serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej i Karaibów do odwiedzania tierralatina.pl - najlepszego w Polsce serwisu internetowego poświęconego wyłącznie temu, tak pasjonującemu, fragmentowi świata. A także do dyskusji na towarzyszącym mu forum.

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Chavez rozdaje, Yale oddaje z Podróż na Południe
Vierablu mnie ubiegła. Szykowałem się do napisania czegoś o kolejnej propagandowej akcji Hugo Cháveza , ale ona zobiła to szybciej . I w sumie lepiej się chyba stało, bo to właśnie ona znajduje się w oku cyklonu, czyli mieście o którego mieszkańców ... »
Wysłany 2007/10/01 22:59:16
Wenezuela jak PRL? z Podróż na Południe
Początkowo ta notka miała nazywać się 8222 Po czym poznać socjalizm? 8221 , ale po chwili refleksji doszedłem do wniosku, że w sumie to co chcę opisać z socjalizmem ma niewiele wspólnego. Bo są przecież państwa, których rządy uważane są za ... »
Wysłany 2009/03/03 23:29:09
Rewolucja w Wenezueli! Naprawdę! z Podróż na Południe
Słowo daję, rewolucja! I bynajmniej nie mam namyśli tego pseudosocjalistycznego błota, w którym z lubością, od ponad 12 lat, tapla swych poddanych Hugon Chávez Frías . Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się na wenezuelskich drogach! Poinformował o niej, ... »
Wysłany 2011/05/30 09:00:45
Komentarze
grupa3majaca.blog.onet.pl
2007/03/15 16:08:24
Walizka z inflacją?
-
2007/03/15 16:15:15
Czyżbyś poddawał w wątpliwośc stanowisko prezydenta? :)) No, no...
-
Gość: jarekw, *.tvgawex.pl
2007/03/15 18:07:40
Czy są szanse na to by Chavez upadł?
-
2007/03/16 04:47:55
No coz, w Zimbabwe prezydent oglosil jakis czas temu dekret, zgodnie z ktorym inflacja jest nielegalna. Mysle ze comandante H. R. Ch. F. musi sie jeszcze sporo nauczyc...
I troche mu sie pomysly na wypowiedzi koncza, monotematycznie ostatnio w trakcie podrozy wypadl :-)
A dolar teraz po 3900.
-
tierralatina
2007/03/16 11:15:56
@yanachaska: dzieki za poprawke jesli chodzi o cene dolara - przepisalem bezmyslnie cene euro. Juz poprawiam.
Natomiast wszystkim tym, ktorzy chcieliby zobaczyc jak pracuja wenezuelscy cinkciarze w XXI wieku, jak wykorzystuja nowe technologie :), polecam www.venezolano.web.ve/archives/707-El-precio-del-dolar-en-Venezuela.html (zwlaszcza komentarze!).
-
Gość: , *.ccc.de
2007/03/21 05:14:47
bez przesady. za monetaryzm w wenezueli odpowiada niezalezny od chaveza bank centralny. jak widac malo efektywnie
-
tierralatina
2007/03/21 11:12:14
@tutzing: Zapewniam Cie, ze w tej chwili w Wenezueli nie ma juz zadnej niezaleznej od Cháveza instytucji panstwowej.