BloGalaxia

Blog > Komentarze do wpisu

Stan wyjątkowy w Paragwaju

Prezydent Paragwaju, Nicanor Duarte, ogłosił stan wyjątkowy z powodu szalejącej w tym kraju od wielu tygodni epidemii dengi. Oficjalnie mówi się o ponad 14 tysiącach chorych i co najmniej 500 nowych przypadkach każdego dnia. Na dengę zmarło już 14 osób.

Wielu lekarzy poddaje jednak w wątpliwość wiarygodność rządowych danych. Są one podobno zaniżone, a prawdziwa liczba chorych ma już sięgać 60 tysięcy. Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwili rządowi na odblokowanie dodatkowych funduszy na walkę z chorobą, oraz ułatwi zaangażowanie wojska do poszukiwania i niszczenia ognisk rozmnażania się komara Aedes aegypti, który roznosi potencjalnie śmiertelnego wirusa.

Denga ma zazwyczaj objawy podobne do bardzo silnej grypy: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, czasem także biegunka i wymioty. Czasami przybiera jednak formę gorączki krwotocznej i wtedy często bywa śmiertelna. Na chorobę tą nie ma niestety lekarstwa ani szczepionki, pomoc lekarska ogranicza się do monitorowanie przebiegu choroby i łagodzenia jej symptomów.

Przypadki zachorowań na dengę zarejestrowano już także w graniczącej z Paragwajem argentyńskiej prowincji Misiones i brazylijskim Mato Grosso do Sul.


>Technorati tags: , , , , , , , .
>Blogalaxia tags: , , , , , , , .
czwartek, 01 marca 2007, tierralatina
Blog Podróż na Południe serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej i Karaibów do odwiedzania tierralatina.pl - najlepszego w Polsce serwisu internetowego poświęconego wyłącznie temu, tak pasjonującemu, fragmentowi świata. A także do dyskusji na towarzyszącym mu forum.

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Denga w Buenos Aires z Podróż na Południe
Najwyższy czas 8211 argentyński rząd przestał w końcu udawać, że nic złego się nie dzieje i otwarcie przyznał, że kraj ma całkiem spory problem . Z komarami. A dokładniej z jednym, konkretnym jego gatunkiem: Aedes aegypti . Tym, który wywołuje ... »
Wysłany 2009/04/11 07:22:49
Komentarze
2007/03/07 17:56:11
Dobrze, ze o tym piszesz, ja tylko chcialam przypomniec tym, co wiedza, lub uswiadomic tych, co nie wiedza - w przypadku przebywania na terytorium potencjalnego wystepowania dengi, nie bierzcie nigdy aspiryny badz jakichkolwiek lekow na bazie kwasu acetylosalicylowego. W przypadku dengi aspiryna skutecznie przyspiesza rozwoj choroby i pogarsza jej przebieg.